Kategoriler
Gündem

Rusya’da Corona salgını doruğa çıkıyor – yetkililer 21.600 yeni enfeksiyon kaydetti

Rusya’da korona durumu daha da dramatik hale geliyor. Cumartesi günü, yetkililer bir gün içinde 21.600 yeni enfeksiyon bildirdi – yalnızca Moskova’da 8.400. Sağlık Bakanı Michail Muraschko’ya göre, 2,5 milyon doz Rus aşısı “Sputnik Light” teslim edilecek. Aşı, güçlendirici olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
Almanya’ya seyahat edenler için, devasa imparatorluktaki korona durumu nedeniyle büyük kısıtlamalar uygulanmalıdır. Robert Koch Enstitüsü’ne göre, Rusya’ya ek olarak Portekiz de Salı günü bir virüs varyant alanı olarak sınıflandırılacak ve bu da geniş kapsamlı bir ulaşım yasağı ve katı karantina kuralları ile sonuçlanacak.
Rusya’da yetkililer, virüsle bağlantılı olarak 24 saat içinde ülke genelinde 619 ölüm kaydetti, bu sayı Aralık ayının sonundan bu yana daha yüksek. Ölümlerin çoğu (107), bazı Avrupa futbol şampiyonası maçlarının oynandığı Saint Petersburg’da meydana geliyor.
Belediye Başkanı Sergej Sobyanin’e göre, Moskova’daki enfeksiyonların neredeyse yüzde 90’ı bir hafta önce Delta varyantından kaynaklanıyordu . Ancak, Rusya’nın tamamı için resmi bir bilgi mevcut değil.

Saint Petersburg’da artan korona sayıları – olası nedenler
Cuma gecesi metropoldeki binlerce öğrenci, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki ve aynı adı taşıyan müzeye de ev sahipliği yapan Neva Nehri kıyısındaki yapı kompleksi Ermitaj’ın önünde mezuniyetlerini kutladı. Echo Moskwy radyo istasyonu, çoğunun koruyucu maskesiz görüldüğünü bildirdi. Birkaç basında çıkan haberlere göre, on binlerce insan şehrin merkezinde sokaklarda yürüyordu. Fotoğraflar ve videolar onları birlikte dans ederken ve geceleri Neva Nehri üzerinde büyük havai fişekleri izlerken gösterdi.

Medya daha önce Saint Petersburg’daki birçok hastanenin korona hastaları nedeniyle aşırı yüklendiğini yazmıştı. Yetkililer, Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ve ayın başındaki büyük bir ekonomik forumun enfeksiyon durumu üzerinde hiçbir etkisi olmadığı görüşünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir