Kategoriler
Gündem

Kanal İstanbul Beklenen Zamandan Önce Start Aldı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir köprünün temel taşının atılmasıyla yeni bir büyük projeye başladı – Marmara Denizi’nden Karadeniz’e İstanbul Kanalı.
Erdoğan Cumartesi günü kanal inşaatının başlamasına adanan törene katıldı. Projeyi başlatmak için sembolik olarak düğmeye bastı. Etkinlik, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Twitter hesabından yayınlandı. Erdoğan, ilk köprünün (toplam altı tane olmalı – editörün notu) temelinin artık yeni bir otoyolun parçası olacak olan İstanbul Kanalı’nın üzerine atılacağını vurguladı. Kanal 45 kilometre uzunluğunda, en az 275 metre genişliğinde ve 21 metre derinliğinde olacak.
Erdoğan’a göre İstanbul Boğazı dünyanın en kirli su yollarından biri:

“Bugün her yıl 45 bin gemi İstanbul Boğazı’ndan geçiyor. Herhangi bir büyük geminin geçişi şehir için risk oluşturuyor, farklı yükler taşıyor ve bir kaza durumunda şehir kültürel değerler de dahil olmak üzere yangın ve yıkımdan büyük tehditlere maruz kalıyor” dedi.

2050 yılına kadar yılda yaklaşık 78 bin geminin Boğaziçi’ni geçeceğinin hesaplandığını, ancak 25.000 gemi için güvenli geçişin garanti edilebileceğini sözlerine ekledi.
“Yeni projeyi İstanbul’un geleceğini kurtaracak bir proje olarak görüyoruz. Arama ve çevresel etki değerlendirmesi de dahil olmak üzere gerekli tüm çalışmaları gerçekleştirdik” dedi.
Projenin ağır eleştirilere rağmen hayata geçirileceği artık belli oldu. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, temelin önceden atılmasını “aldatmaca” olarak nitelendirdi. Köprünün kanalla hiçbir ilgisi yok ama çok önceden planlanmış bir otoyol projesinin parçası. 2006’dan beri köprüyü inşa etme planları var.

Erdoğan uzun zamandır Boğaz’a alternatif bir su yolu inşa etmek istiyordu. Marmara Denizi ile Karadeniz arasında planlanan “İstanbul Kanalı”, Cumhurbaşkanı’nın iddialı ve tartışmalı bir prestij projesi olarak değerlendiriliyor. Uzmanlar, İstanbul çevresindeki ekosistemde onarılamaz hasarlar olduğu ve içme suyu kaynaklarının tehlike altına gireceği konusunda uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir